Lesklokorka lesklá

(Ganoderma lucidum)







Znaky:
plodnice je celá lesklá, jakoby nalakovaná třen je štíhlý, tmavě (kaštanově) hnědý, 3 – 14 cm dlouhý klobouk je 3 až 20 cm široký, světle červenohnědý, hrbolatý, tuhý až dřevnatý, buď jednostranný nebo výstředný jsou krátké, bělavé, později narezle hnědavé našich klimatických podmínkách roste houba hlavně v létě a na podzim na kořenech listnatých stromů

Složení:

plodnice lesklokorky lesklé obsahují uhlovodany, aminokyseliny, malé množství bílkovin, tuků, alkaloidů, vitaminů a minerálních látek jako hořčík, vápník, zinek, mangan, železo, měd a germanium.Dvě skupiny látek platí za obzvláště aktivní. Do jedné patří polysacharidy u kterých bylo několikrát prokázáno protinádorové a imunitu podporující působení. Druhá skupina sestává z tripertenů, tedy cyklických uhlovodíků, ke kterým patří rovněž vysoce aktivní ganodermik, ganolucid a lucidemik-kyseliny. Tyto zabranuji podle nejnovějších výzkumů jaterní nedostatečnosti, snižují vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu a potlačují uvolňování histaminu.
Použití:
Lesklokorka lesklá je po staletí opěvována v čínské a japonské literatuře. V Číně je považována za houbu dlouhověkosti obdobně jako v Japonsku Shii-take. Cínskými názvy ¨Ling Zhi¨ nebo ¨Ling Chih¨ je přímo označována jako ¨houba nesmrtelnosti¨ resp. jako ¨magická květina¨. Slovo ¨Zhi¨ se dá rovněž interpretovat jako božská léčivá bylina¨, japonský název ¨Reishi¨ má stejný význam. Koncem 80. let byly publikovány práce dokazující schopnost houby regulovat hladinu lipidů, glukozy v krvi, krevní tlak a z houby byl izolován komplex polysacharidů příznivě ovlivnující imunitní systém.
Lesklokorka lesklá patří mezi houby, které se pěstují nikoliv z kulinárních, ale především z léčebných důvodů. Vzhledem k dřevnaté konzistenci se požívá ve formě prášků, tablet, tinktur, čajů a sirupů.
V čínských nemocnicích podávají pacientům extrakt z houby ve formě sirupu jako součást léčby při:

 
Lesklokorka lesklá byla použita i při výcviku ruských kosmonautů pro zvýšení pracovní kapacity a k rychlejšímu obnovení normálních fyziologických funkcí.

 

Literatura

Dipl. Ing. Ivan Jablonský CSc., RNDr. Václav Sašek CSc.: ¨Pěstování hub ve  velkém i v malém¨
Prof. Dr. Jan Lelley, profesor pro mykologii na Universitě Bonn, SRN: ¨Die Heilkraft der Pilze – Gesund durch Mykotheraphie¨


Návod pro pěstování lesklokorky lesklé (Ganodermalucidum)na dřevěných kmenech

Jeden balíček tyčinkového podhoubí dostačuje pro očkování 1 – 2 dřevěných kmenů o délce 40 – 50 cm a průměru 15 – 25 cm. Do průměru 20 cm můžeme obsahem balíčku očkovat 2 kmeny, nad průměr 20 cm doporučujeme očkovat jen jeden kmen. Vhodné druhy dřeva jsou jen buk, dub, bříza a olše.
 

Dřevo musí být zdravé, to znamená, že nesmí být napadeno plísní. Mělo by být čerstvé a pokáceno v zimě, nejlépe v měsících prosinci a lednu. Starší dřevo by se mělo použít jen v tom případě, když je zdravé a bylo skladováno v suchu. V tom případě se může zdravé, suché dřevo opět navlhčit a následovně (do 6 měsíců po kácení) použít pro pěstování lesklokorky lesklé jako dřevo čerstvé.
 

Důležité je, aby měly dřevěné kmeny ještě intaktní kůru. Kmeny s poškozenou, nebo dokonce částečně odpadlou kůrou jsou pro pěstování lesklokorky lesklé nevhodné.