Límcovka obrovská (Stropharia rugosoannulata)
 
Znaky:
Složení:
Vitamíny:
 • skupina B (B1,B2,B5,B12)
 • nejvýznamnější je obsah B5
 • několikanásobně víc než v zelenině.
 • Stopové vitamíny E,K.Vitamín E je považován za prostředek protinádorové prevence.

 •  
   


   
   
   
   
   

  Návod pro pěstování límcovky obrovské na balíku slámy (jednoletá kultura)

  Jeden sáček podhoubí v tyčinkách stačí pro 1 balík slisované slámy o váze cca 10 –12 kg. Nejvhodnější je sláma pšeničná a žitná. Ječmenná sláma by se na základě její struktury neměla používat. Sláma musí být zdravá, tzn. suchá a v suchu skladovaná, nesmí být zasažena plísní nebo zapáchat zatuchlinou. Zdravá sláma je zlatožlutá až světlehnědá s pevnými, jen těžce roztrhatelnými stébly.

  Postup:

  1. Doba očkování:

  a) Nejpříhodnější čas pro založení kultury límcovky obrovské je doba od poloviny září do konce října neboť balíky slámy v této době očkované nepotřebují žádnou péči. Za normálních klimatických podmínek totiž neexistuje nebezpečí vysychání. Ve velmi chladných oblastech můžeme kulturu zakrýt listím, chrastím a podobně. Všeobecně je však naočkovaný balík slámy odolný vůči mrazu.

  b) V poslední době se velmi rozšířilo očkování v prosinci. Naočkované balíky slámy se pak skladují v místnostech, ve kterých nesmí teplota klesnout pod 8°C. Kultura se pak v březnu (podle venkovních teplot) přemístí na místo popsané v bodu 4.

  c) Kulturu lze založit i v březnu až květnu.

  d) Ve skleníku se může Límcovka obrovská pěstovat celoročně.